
Organizirana je prva HealthTech Adria konferencija
Nakon četiri uspješno organizirana meetupa, došlo je vrijeme za napraviti korak dalje i prihvatiti izazov organizacije dvodnevne konferencije koja je okupila brojne lokalne, regionalne i međunarodne stručnjake. Prvo izdanje HealthTech Adria konferencije održano je 5. i 6. prosinca u Amfiteatru Medicinskog fakulteta u Splitu, u organizaciji NetHub akceleratora i Medicinskog fakulteta u Splitu.
Konferencija je imala jasan cilj: potaknuti razvoj healthtech industrije u Hrvatskoj kroz povezivanje stručnjaka iz zdravstva i tehnologije te olakšati razmjenu znanja o najnovijim trendovima. Osim stvaranja platforme za inspiraciju i suradnju, cilj je bio pružiti sudionicima priliku da kroz predavanja i panel rasprave steknu konkretne uvide i znanja koja će im pomoći u daljnjem razvoju i komercijalizaciji inovativnih rješenja.
Konferenciju je moderirala Pinija Poljaković, koja je svojim stručnim i energičnim vođenjem osigurala dinamičnu atmosferu i nesmetan tijek programa.
Svečano otvorenje započelo je obraćanjem Katarine Vukojević, prodekanice za znanost na Medicinskom fakultetu u Splitu, koja je istaknula važnost partnerstva između akademske zajednice, industrije i zdravstvenih stručnjaka. Naglasila je kako je proteklo desetljeće obilježeno jačanjem inovacijskog ekosustava u regiji, a kao ključan element tog uspjeha istaknula je suradnju s NetHub akceleratorom. Ta suradnja omogućila je povezivanje istraživača, poduzetnika i inovatora, čime su stvoreni temelji za transformativni napredak u zdravstvu.
Marko Mimica, osnivač NetHub akceleratora, osvrnuo se na važnost međusobne suradnje i uklanjanja granica između različitih organizacija kako bi se omogućila sinergija i stvarni pomaci u zdravstvenom sustavu. Naglasio je da se konferencija ne bavi samo raspravama o izazovima u sektoru, već i konkretnim koracima prema jačanju suradnje koja može transformirati zdravstvenu skrb u regiji i šire.
Prvi dan konferencije bio je fokusiran na razvoj inovacijskog ekosustava, s naglaskom na suradnju između akademije, industrije i tehnoloških inovatora. Održane su dvije panel rasprave i niz predavanja.
Prva panel rasprava okupila je Aleksandru Love, Vesnu Gabelicu Marković, Carla Härtleina, Marka Mimicu i Rebeku Žerovnik te se fokusirala na važnost povezivanja i suradnje različitih dionika kao ključnog koraka za stvaranje održivih inovacija u zdravstvu. Panelisti su istaknuli kako je jačanje regionalnih inovacijskih ekosustava nužno za postizanje mjerljivog i dugoročnog utjecaja u zdravstvenom sektoru.
U drugom panelu, Antonio Perić-Mažar, Martin Morava i Admir Kulin razgovarali su o neiskorištenom potencijalu regionalnih softverskih agencija u razvoju digitalnih zdravstvenih proizvoda. Istaknuli su kako su kompleksne regulative, odvojenost zdravstvenog i tehnološkog sektora te nedostatak otvorenosti prema inovacijama ključne prepreke u Hrvatskoj, pri čemu je nužno veće ulaganje u digitalizaciju zdravstva.
Obje panel rasprave pružile su vrijedan uvid u izazove i prilike koje donosi povezivanje ključnih dionika unutar zdravstvenog i tehnološkog sektora, istovremeno ističući važnost regionalne i međunarodne suradnje za stvaranje održivih zdravstvenih rješenja.
Sudionici su imali priliku čuti niz iznimno zanimljivih predavanja domaćih i međunarodnih stručnjaka. Posebno zanimljivo bilo je izlaganje Ivana Biliškova, koji je govorio o umjetnoj inteligenciji kao jednoj od najaktualnijih tema u digitalnom zdravstvu. Pružio je publici intrigantan uvid u potencijale i izazove koje AI donosi u transformaciji zdravstvene skrbi. Svoja stručna znanja i iskustva podijelili su i Krešimir Dolić, ravnatelj KBC-a Split, Zoran Đogaš, prorektor Sveučilišta u Splitu te međunarodni stručnjaci Admir Kulin, Alex Leach i James Hudson, koji su kroz svoja izlaganja obradili ključne teme vezane za inovacije, implementaciju novih tehnologija i budućnost zdravstvenih sustava.
Realizacija ovog događaja ne bi bila moguća bez podrške organizacijskih partnera, među kojima su Medicinski fakultet u Splitu, PR agencija Vrh komunikacije, agencija za digitalni marketing SeekandHit te tehnička produkcija Hipermedia plus. Doprinos su dali i sponzori – Moralis i Bobis, koji su osigurali coffee break pauze, Plan B pripremio je ručak za oba dana, a Kairos vina pobrinula su se za neformalni dio druženja nakon konferencije. Za hidrataciju sudionika pobrinula se voda Leda, a svi su sudionici otišli kući s poklon vrećicama koje su, između ostalog, sadržavale i proizvode na prirodnoj bazi poduzeća Apimel.
Više od 100 sudionika imalo je priliku čuti o najnovijim trendovima u digitalnom zdravstvu, praktičnim rješenjima te ključnim izazovima s kojima se susreću inovatori i zdravstveni djelatnici. Prvi dan konferencije jasno je pokazao da je suradnja između znanosti, industrije i tehnologije ključna za stvaranje održivih inovacija u zdravstvu. Kroz konstruktivne rasprave i izlaganja stručnjaka, HealthTech Adria konferencija pružila je inspirativnu platformu za stvaranje novih prilika, razmjenu ideja i jačanje inovacijskog ekosustava u regiji.